درحال بارگزاری ...

درباره ما

About Us

گروه فاگوسیت با هدف ارائه خدمات به جامعه علوم پزشکی توسط عده ای از دانش آموختگان آن بنا نهاده شده است . ما با گردآوری دانشجویان و دانش آموختگان این عرصه که در کنار فراگیری این علوم در زمینه های فعالیت ما نیز تبحر و تجربه دارند به شما کمک میکنیم تا با خیال راحت کار را به متخصص آن بسپارید.

آخرین مطالب

شبکه های اجتماعی

متفورمین ؛ سردسته ی داروهای بی گوانیدی

متفورمین ؛ سردسته ی داروهای بی گوانیدی

تاریخ ایجاد 1399/06/26

نویسنده: admin

دارو های بی گوانیدی جز پرمصرف ترین دارو های دیابت نوع II می باشد به جز متفورمین )گلوکوفاژ R)  به سایر اعضای این خانواده ی دارویی توجهی نداریم چون آنقدر لاکتیک اسیدوز بالایی ایجاد می کردند که ارزش دیگری نداشتند اما متفورمین اغلب اولین داروی انتخابی ما می باشد .این دسته ی دارویی با مهار گلوکونئوژنز با تحریک برداشت گلوکز و گلیکولیز در بافت های محیطی ، کاهش جذب گوارشی گلوکز ، کاهش سطح گلوکاگون خون میزان سطح گلوکز پس از غذا و ناشتا را کاهش می دهند ، که بیشترین مکانیسم همان تحریک برداشت گلوکز و گلیکولیز بافت های محیطی خواهد بود .

کارایی

متفورمین میزان هموگلوبین A1C را 1/5 تا 2 درصد کاهش می دهد و میزان قند خون ناشتا یا FBS را تا 60 الی 80 واحد کاهش می دهد .

در افرادی که دچار اضافه وزن هستند میزان مورتالیتی و ریسک استروک را کاهش می دهد .

مرگ ناشی از دیابت و MI را کاهش می دهد .

میزان عوارض میکروواسکولار را کاهش می دهد.

ماکزیمم دوز متفورمین : 2000 تا 2550 میلی گرم روزانه و اکثر پزشکان برای آنکه بتوانند مانور بدهند بین دوزاژ این دارو هم قرص 500 و هم قرص 1000 را می نویسند .

 

این دارو به دلیل  قیمت مناسب و کارایی بالا انتخاب اول برای درمان دیابت خواهد بود. متفورمین اگر چه انتخاب اول در بیماران دیابت نوع II هایی که اضافه وزن دارند است و ریسک دیابت را در افراد بالا کاهش می دهد به عنوان دارویی برای درمان PCO نیز تجویز می شود ، اگرچه برای این جریان هنوز تایید نگرفته است.

عوارض و احتیاطات متفورمین

  1. بیشترین عارضه ای که مریض اعلام می کند ، عوارض گوارشی می باشد و در نزدیک به 25 درصد افراد منجربه تهوع ، سو هاضمه ، کرامپ شکم و نفخ می شود . این عوارض به این خاطر است که متفورمین جلوی جذب گلوکز از طریق گوارش را می گیرد و همچنین روی عضلات گوارشی نیز اثر مستقیم می گذارد . به خاطر همین عوارض این دارو را به همراه غذا تجویز می کنیم .
  2. کاهش سطح ویتامین ب 12 : با توجه به این عارضه خوب است که به صورت خوراکی یا تزریقی به مریض ویتامین ب 12 داده شود

موانع مصرف دارو

  1. نارسایی کلیه )کلیرانس کراتینین غیر نرمال (
  2. افراد بالای 80 سال
  3. نارسایی کلیه

توقف مصرف دارو

در جراحی ها و رادیوکنتراست ها باید 48 ساعت قبل دارو را قطع کنیم ،این دسته ی دارویی به صورت بسیار نادر باعث اسیدوز لاکتیک  خواهد شد به همین دلیل قبل جراحی و رادیوکنتراست باید دارو را قطع کنیم .

...

کامنت ها

کامنت ها

کامنت جدید

0 کامنت ها: