درحال بارگزاری ...

درباره ما

About Us

گروه فاگوسیت با هدف ارائه خدمات به جامعه علوم پزشکی توسط عده ای از دانش آموختگان آن بنا نهاده شده است . ما با گردآوری دانشجویان و دانش آموختگان این عرصه که در کنار فراگیری این علوم در زمینه های فعالیت ما نیز تبحر و تجربه دارند به شما کمک میکنیم تا با خیال راحت کار را به متخصص آن بسپارید.

آخرین مطالب

شبکه های اجتماعی

معرفی رشته دندانپزشکی

معرفی رشته دندانپزشکی

تاریخ ایجاد 1399/06/30

نویسنده: فائزه محرابی

رشته ی دندانپزشکی در گذشته فقط تا مقطع دکتری عمومی بود ولی در قرن بیستم امتحانات بورد تخصصی یکی پس از دیگری در رشته ی تخصص راه اندازی شد .رشته های تخصصی این رشته شامل :

۱-دندانپزشکی ترمیمی( که در حوزه ی ترمیم و پرکردگی های تخصصی و لمینیت  وزیبایی درمان انجام میدن.)

۲-اندودانتیکس : درمان ریشه و عصب کشی (که خوب در واقع درمان های ریشه هایی که دندانپزشک عمومی نمی تونه انجام بده مثل درمان ریشه دندان ۷ و جراحی های اندو و دندان های تخصصی به متخصص ارجاع داده میشه )

۳-جراحی فک و صورت و ایمپلنت:متخصصین این رشته بعد تخصص وارد محیط بیمارستان میشن و از حیطه ی دندانپزشکی خارج میشوند و فقط جراحی های های دندان عقل و ایمپلنت انجام میدهند و اکثرا عمل های ارتوگناتیک ،بینی،و تزریق ژل و بوتاکس و باقی عمل های زیبایی را در کنار همکاران پزشک انجام میدهند.( که البته عمل های ارتوگناتیک فقط متخصصین فک و صورت انجام میدهند و بقیه درمان هاشون با همکاران جراحان پلاستیک و گوش و حلق و بینی همپوشانی دارد)

۴-جراحان لثه و ایمپلنت(پریودانتیکس):

متخصصین این رشته درحیطه ی لثه و بیماری های لثه و همینطور جراحی های لثه و ایمپلنت تخصص میگیرند

۵- دندانپزشمی اطفال: متخصصین این رشته تمامی درمان های دندانپزشکی برای کودکان و نوزادان انجام می دهند و فقط متخصصین این رشته  حق انجام درمان های دندانپزشکی تحت بیهوشی برای اطفال را دارند.

۶- رشته ی پروتز های دندانی: روکش های سرامیک فلزی و لمینیت از جمله درمان های متخصصین این رشته هست و اغلب با متخصصین ترمیم همپوشانی دارند

۷-رادیولوژیست: این رشته مثل تخصص رادیولوژی   پزشکی پرستیژ کار داره و به قول معروف پشت میز میشینن ( البته از همکاران رادیولوژیست عذرخواهی میکنم) ولی در کل متخصصین این رشته کار دندانپزشکی رو معمولا کنار میذارند و مراکز تصویر برداری راه اندازی میکنند البته الان دیگه این رشته به حالت اشباع رسیده و تمایل دانشجوها به این گرایش کم شده

۸- پاتولوژی دهان و فک

۹-بیماری های دهان و فک و صورت

۱۰- سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی

۱۱- مواد دندانی( این رشته در واقعphd هست ۱۳- رشته ی ارتو دنتیکس: رشته ای که خوب در دوره ی عمومی خیلی کار عملی خاصی انجام نمیدیم و وارد ارتو ثابت( همین سیم کشی های  که بین مردم عادی معروف هست رو انجام نمیدیم و باید برای یادگیری  وارد تخصص ارتو دنتیس بشیم).

رشته ی دندانپزشکی ۶ سال به طور نرمال طول میکشه که گاها عده ای از دانشجویان در ۵.۵ و عده ای ۶.۵ و حتی بیشتر (که معمولا به علت های مختلف مثل مشروطی یا مرخصی این اتفاق میافته وگرنه تا ۶.۵ سال تموم میشه) فارغ التحصیل می شوند.

دو سال اول دندانپزشکی علوم پایه محسوب میشه و بعد از گذراندن و قبولی در امتحان علوم پایه وارد مرحله ی بالین که ۴ سال است می شوید.

در دو سال علوم پایه درس های مشترک با پزشکی و و چند واحد درس تخصصی ( بسته به نوع دانشکده و سیاست های اموزش دانشکده متفاوت هست) و درس های عمومی گذرانده میشود و بعد امتحان جامعی از دروس مشترک با پزشکی که در دوره علوم پایه گذرونده شده گرفته میشود ، که خوب این آزمون قطبی (چند دانشگاه ودر استان های مجاور )هست و باید حداقل نمره قبولی که بسته به اون سال متفاوت هست ؛ بگیری که معمولا اگ بالای ۱۰۰ از ۲۵۰سوال جواب بدید حتما قبول هستید ؛ هر فرد میتونه فقط سه بار این امتحان بده در صورتی ک بار  آخر قبول نشد حق ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی رو نداره و باید در رشته های کارشناسی ادامه تحصیل بده.

که این اتفاق کم پیش میاد .

درس های علوم پایه شامل اناتومی ،فیزیولوژی، بیوشیمی، ایمونولوژی ،پاتولوژی ،دروس عمومی، انگل شناسی، باکتری شناسی و ویروس شناسی و ... هست که تعداد واحدش معمولا از پزشکی کمتره ولی حجم درس برخلاف واحد درنظر گرفته شده بیشتر هست.

بعد علوم پایه وارد دروس تخصصی میشیم که خوب سال ۳ دندان پزشکی به سخت بودن معروف و در واقع هرچی علوم پایه راحت بودیم سال ۳ و به خصوص ترم ۵ درس های تئوری دندانپزشکی رو میگذرونید  که خیلی سخت و خسته کنندس از ترم ۶ وارد بخش بالین میشید و بیمار میبینید (البته بسته به دانشکده و سیاستش ممکن همون ترم ۵ هم وارد بخش بشی) و خوب بخش های اول معمولا ساده هست و خیلی درمان خاصی انحام نمیدید از سال ۴ به طور کامل وارد بخش میشید و البته تا سال اخر دروس تئوری تخصصی هم در کنار بخش و بالین باید بگذرونید همچنین قبل از ورود به هر بخش مثل ترمیم ، درمان ریشه و پروتز و .. باید یک ترم قبلش وارد فانتوم بشید که یعنی روی مولاژ درمان انجام بدید و بعد وارد بخش مربوطه بشوید.

در سال اخر که دوره ی اینترنی دندانپزشکی هست به طور کاملا مستقل خودتون طرح درمان بیمار تون بدید و بعد تمامی درمان های مورد نیاز در یک مدت مشخص انجام بدید . در این دوره اینترنی مثل پزشکی ها حقوق اینترنی دریافت میکنید .

دروس تخصصی دندانپزشکی شامل : ارتودنتیکس(۱،۲،۳)این درس هم جز دروس سخت هست ،

تشخیص( شامل تشخیص ۱،۲،۳،۴،۵،۶،۷ هست و باید بگم سخت ترین عنوان درسی در دندانپزشکی هست) و اصطلاحا پدرتون در میاد،

سیستمیک، پریولوژی که معروف به پریو هست ، اندو(درمان ریشه)، کنترل عفونت ، مواد دندانی(اینم جز درسای سخت هست)، جهیزات دندانپزشکی،پروتز، جراحی و .... و خوب بخش های هر تخصص باید به مدت ۱۵ روز برید و تعداد مشخصی بیمار ببینید همینطور باید در امتحان های ورود به بخش و خروج از بخش نمره ی قبولی رو بیارید تا تجدید بهش نخورید.نکته مهم اینکه در هر دانشکده بسته به استادای مورد نظر بخش های سخت و نفس گیر متفاوت که البته در دانشکده دندانپزشکی بیرجند و زمان تحصیل من  بخش درمان ریشه و اطفال خیلی نفسگیر و استرس زا بود و بخش جراحی خیلی دوست داشتنی بود و بخش رادیو خیلی راحت بود.

و سر اخر باید پایان نامه ارائه بدی و از پایان نامت دفاع کنی تا فارغالتحصیل بشی و گاها پایان نامه ممکن طول بکشه و اجبارا ۶.۵ سال  درستو تموم میکنی.

و خوب بعد از یک نگاه کلی از شرایط درسی چند نکته بهتر بگم تا بهتر و و با دید باز تری این رشته رو انتخاب کنید

۱-این رشته دیگه درآمد قدیم نداره به علت اشباع شدن، تغییر نکردن تعرفه های دندانپزشکی نسبت به افزایش قیمت وسایل مورد استفاده  .

پس با دید یک زندگی لاکچری در آینده وارد این رشته نشید و با علاقه این رشته رو انتخاب کنید.

باید بدونید در آینده درآمد شما به مهارت و برخورد شما با بیماران بستگی داره پس خوش اخلاق باشید و روی مهارتتون کار کنید و سعی کنید درس بخونید و به ویژه متن کتاب تا یک دندانپزشک با سوادی باشید (هر چند مهارت عملی خوبی هم داشته باشید علم به رشتتون شمارو مسلط تر میکنه که این باعث افزایش اعتماد به نفستون میشه)

۲ هزینه دندانپزشکی در دوره دانشجویی بالا هست و البته شما بسته به دانشکده ای ک درس می خونید باید یه سری وسایل خودتون بخرید .(اینم مربوط میشه به سیاست هر دانشکده که چقد خودش هزینه کنه)

۳- رشته ی دندانپزشکی یه رشته ی تک بعدی هست و و کل جامعه ای که باهاشون برخورد داری دانشجویان دندانپزشکی و اساتید و منشی های بخش هستند و همچنین بعد فارغالتحصیلی هم با منشی خودتون در ارتباطید که خوب این اتفاق تو رشته ی پزشکی و باقی رشته هایی که در بیمارستان فعالیت میکنند و جامعه ی بزرگتری رو تشکیل میدن وجود نداره.

۴- هیجانش  نسبت به پزشکی کمتر هست.

۵- معمولا این رشته ارتباط خوبی با هنر داره و به همین جهت اکثر دندونپزشکا نقاشا و هنرمندای خوبین که خوب شکوفا نشدن

۶- از نظر فیزیکی تحلیل و خستگی تو این رشته زیاده و معمولا دندانپزشکا دچار دیسک گردن و مچ درد میشوند که از همین الان بهتره رو مچ دستتون کار کنید تا قوی بشه و ورزش هایی مثل شنا تا احتمال دیسک کمتر بشه.اگ قوژ پشت هستید سعی کنید درمانش کنید چون معمولا اغلب دانشجوها بابت افزایش دید خم میشینن  و همین باعث میشه شدت قوژ پشتی افزایش پیدا میکنه ؛ در کل ورزش کنید تا بدن ورزیده ای داشته باشی و همینطور سعی کنید از همون اول سر بیمار و رو صندلی با پوریشن صحیح بشیند تا بعد ها دچار گردن درد و کمر درد نشید.( اینو یادتون باشه که خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج)

۷- بعد اتمام دندانپزشکی باید دوره ی طرح بگذرونید که حداکثر دو سالس و خوب طرح اجباری که البته برای دانشجویان بین الملل و تک فرزندان و فرزندان سهمیه ی ایثارگران  طرح اختیاری است.

۸- خیلیا الزامی به گرفتن تخصص نیس البته باید بدونید گرفتن تخصص باعث افزایش مهارت و اعتماد به نفس و همینطور باتوجه به اوضاع نامشخص آینده  یک امتیاز مثبتی هست که یه قدم جلوتر باشید . اما اگر تمایلی به ادامه ی تحصیل ندارید میتونید دوره های چند روزه یا چند ماهه رو بگذرونید (البته با هزینه بالا) تا مدرک و سرتیفیکیت  مهارت تخصصی موردنظر بهتون بدن.

۹- اما افرادی که برنامه ی مهاجرت دارند ، مدرک ما قابل قبول کشور های اروپایی و کانادا و .. نیست و در نتیجه مهاجرت سخت تر هست و افرادی ک مهاجرت میکنند باید آزمون معادل سازی شرکت کنند که اکثرا هم آزمون معادل سازی کانادا  رو شرکت کرده که مورد قبول کشور های اروپایی هم هست و خوب هزینه بالایی داره و همچنین امتحان سنگینی هم هست و بعد از معادل سازی باید دو تا امتحان دیگه که یکیش عملی شرکت کنید یا هم یکی از دانشگاه ها اپلای کنید و دوره عمومی رو دو مرتبه بگذرونید ( که خوب اطلاعات کامل تر باید از سایتا و همایش های اپلای دندان پزشکی پیگیری کنید) و خوب بازار کار تو ایران به مراتب بهتر هست و خوب شرایط بهداشتی بالا کشور های اروپایی و قضیه نژادپرستی یکم باعث بد بودن بازار کار برای مهاجرین شده و خوب با این اوصاف فعلا  بهترین گزینه ی مهاجرت کاناداس

۱۰- اگر قصد مهاجرت دارید اصلا سمت تخصص نرید

۱۱- بازار کار دندانپزشک عمومی در ایران و مطب زدن هنوز خیلی خراب نشده و باز هم در بدترین شرایط و کمترین میزان کار میتونید درامد قابل قبول داشته باشید ولی مسلما در آینده متخصص ها اوضاع بهتری خواهند داشت ولی الان به علت عدم آگاهی مردم ممکن حتی یک دندانپزشک عمومی به مراتب درآمد بیشتری از بعضی تخصصا داشته باشه.

...

کامنت ها

کامنت ها

کامنت جدید

0 کامنت ها: