درحال بارگزاری ...

درباره ما

About Us

گروه فاگوسیت با هدف ارائه خدمات به جامعه علوم پزشکی توسط عده ای از دانش آموختگان آن بنا نهاده شده است . ما با گردآوری دانشجویان و دانش آموختگان این عرصه که در کنار فراگیری این علوم در زمینه های فعالیت ما نیز تبحر و تجربه دارند به شما کمک میکنیم تا با خیال راحت کار را به متخصص آن بسپارید.

آخرین مطالب

شبکه های اجتماعی

سرطان پستان

سرطان پستان

تاریخ ایجاد 1399/07/14

نویسنده: الهه افروزی

عنوان سرطان به رشد و تکثیر غیرقابل کنترل و خارج از حد سلول ها اطلاق می شود. این رشد غیرطبیعی در سلول های بافت پستان باعث بروز سرطان پستان می شود. جنسیت مهم ترین ریسک فاکتور این بیماری است و اگرچه بروز آن در آقایان هم دیده شده ولی بیش از 99 درصد مبتلایان را خانم ها شامل می شوند. بیش ترین محل بروز این بیماری در بافت پستان، ربع فوقانی خارجی است. سرطان پستان در مراحل اولیه می تواند بی علامت باشد ولی در صورت تشخیص در این مرحله احتمال بهبودی بسیار بالاست. به همین جهت در کشور ما برنامه غربالگری سرطان سینه از 40 سالگی آغاز می شود به این شکل که فرد در 40 سالگی یک ماموگرافی( یک روش غربالگری برای شناسایی سرطان سینه) پایه انجام می دهد و در صورت نبودن مشکل،هر دو سال یک بار، تکرار می شود. اگر فرد در اقوام درجه یک خود، سابقه ی ابتلا به این بیماری را دارد، ماموگرافی پایه 5 سال زودتر و از 35 سالگی آغاز می شود. خصوصا اگر فرد مبتلا هم زیر 40 سال بوده باشد این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است.

همچنین آموزش خودآزمایی پستان برای زنان سنین 20-69 سال جز برنامه های نظام سلامت است.

 

علاِئم و نشانه های مهم:

1_ وجود توده بدون درد را می توان مهم ترین علامت ابتلا به سرطان پستان دانست.

2_ تغییرات نوک پستان که معمولا به صورت فرو رفتگی بروز می کند و بیشتر در سرطان هایی مشاهده می شود که توده نزدیک نوک پستان است.

3_  ترشح از نوک پستان اگرچه همیشه علامت سرطان نیست اما ترشحات خونابه ای که خودبه خود از یک پستان خارج می شود به احتمال زیاد با سرطان در ارتباط است. ترشح از دو پستان و از مجاری متعدد بیشتر مربوط به اختلالات هورمونی و مصرف داروست. همچنیم در زنان چندزا ترشح شیری رنگ بدون بیماری خاصی و به مدت چندسال می تواند طبیعی باشد.

4_ تغییرات پوست پستان

5_  بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل که گاهی با لمس کاملا واضح است و گاهی نه. البته ذکر این نکته ضروری است که بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل در سطان های ریه، کبد، کلیه، تخمدان و معده هم مشاهده می شود.

 6_تغییر اندازه در پستان، البته اندازه هر دو پستان در یک فرد سالم هم کاملا مشابه نیست اما تغییر اندازه ای که اخیرا به وجود آمده باشد می تواند نشانه ی بیماری باشد.

تورم یک طرفه اندام های فوقانی و تهاجم به اعضای دیگر هم می تواند در یک سرطان پستان مشاهده شود.

علائم سرطان سینه در مردان نیز می تواند مشابه خانم ها باشد.

 

روش های تشخیصی:

مامو گرافی، سونوگرافی، MRI و معاینه در مراحل مختلف تشخیص به کار می رود اما معتبر ترین روش تشخیصی بیوپسی(نمونه برداری) است. بیوپسی می تواند به روش باز وبا عمل جراحی تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام شود که طی آن با برش ناحیه مبتلا قسمتی و تومور خارج می شود و برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود. بعد از یک روز بیمار قادر است کارهای روزانه خود را انجام دهد اما تا چند هفته باید از برداشتن اجسام سنگین خودداری کند.

بیوپسی به روش سوزنی که امروزه رواج بیشتری دارد تحت بی حسی موضعی انجام شده و در آن از سوزن های مخصوصی به نام core استفاده می شود.

گاهی نیز بیوپسی در همان اتاق عمل انجام می شود و نمونه برای دریافت یک جواب فوری به آزمایشگاه فرستاده می شود.

عوامل خطر:

مهم ترین عامل خطر در ابتلا به سرطان پستان، سابقه ی خانوادگی و ژنتیکی است. در صورتی که فرد در اقوام درجه یک خود( مادر، خواهر، دختر) سابقه ابتلا به این بیکاری را دارد باید از سنین پایین تر در معرض برنامه های غربالگری قرار بگیرد.

ابتلا افراد متعدد به یک نوع سرطان، تشخیص دو یا سه نوع سرطان در یک فرد، ابتلا در سنین پایین تر از حد انتظار، سرطان دو طرفه یا چند کانونی و ابتلا یک فرد مذکر خانواده به سرطان پستان از عوامل اثبات کننده استعداد ژنتیکی در یک خانم است.

 

عوامل مربوط به هورمون ها و باروری:

1_ قاعدگی زودرس و یائسگی دیررس: به طور کلی هر عاملی که مدت زمان بیش تری بدن را در معرض استروژن قرار دهد احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. از این رو خارج کردن تخمدان ها در کاهش شانس ابتلا می تواند موثر باشد.

2_ نداشتن بچه و نازایی

3_ بارداری بالای 30 سال

اهمیت بارداری از این جهت است که طی یک بارداری کامل بافت پستان به تکامل می رسد و این تکامل در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان نقش بسیار ویژه ای دارد.

4_ مصرف دارو های ضد بارداری

5_ هورمون درمانی در زمان یائسگی: گاهی پزشک برای کاهش عوارض مربوط به دوران یائسگی از جمله؛ گرگرفتگی، احساس خستگی، خشکی مجرای تناسلی، تعریق شبانه، بر طرف شدن درجاتی از بی اختیاری ادرار و جلوگیری از پوکی استخوان هورمون درمانی را برای فرد شروع می کند. از آن جایی که این هورمون ها حاوی استروژن و پروژسترون است می تواند باعث افزایش احتمال سرطان پستان شود.

6_ سیگار و الکل

7_ قرار گرفتن در معرض اشعه

و...

نکته مهم: شیردهی به فرزندان به عنوان یک اثر حفاظتی مهم در برابر سرطان پستان عمل می کند و هرچه این مدت طولانی تر باشد( بیش از 6ماه) موثر تر است.

 درمان:

درمان سرطان پستان با توجه به مرحله و متاستاز آن می تواند متفاوت باشد.

 

پرتو درمانی

دارو درمانی

هورمون درمانی: از آنجا که هورمون های زنانه یعنی استروژن و پروژسترون در ابتلا به سرطان پستان موثر است، هورمون درمانی با هدف کاهش تولید این دو هورمون در بدن فرد می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

شیمی درمانی: به تنهایی یا همراه سایر روش ها خصوصا جراحی به کار می رود. گاهی پزشکان ترجیح می دهند قبل از جراحی شیمی درمانی را شروع کنند به این امید که با تخریب بافت توموری نیازی به جراحی وجود نداشته باشد.

یکی از روش های درمانی جراحی است که که بسته به اندازه ناحیه مبتلا ممکن است به صورت

لامپکتومی( برداشتم سلول های توموری و قسمتی از بافت های سالم اطراف)

یا

ماستکتومی( برداشتن کل بافت پستان) انجام شود.

ماستکتومی در افرادی که  در خانواده و اقوام درجه یک سابقه ی ابتلا به سرطان پستان دارند به عنوان یک روش پیشگیری بکار می رود.

 

از آنجاییکه تشخیص به موقع و زود هنگام این بیماری در درمان آن نقش بسیار مهمی دارد توجه به خودآزمایی پستان و اهمیت نشان دادن نسبت به هرگونه توده و ترشحات غیر عادی خارج شده از نوک پستان می تواند نقشی بسیار مهم و حیاتی در پیشگیری از موارد شدید سرطان پستان ایفا کند.

 

 

...

کامنت ها

کامنت ها

کامنت جدید

0 کامنت ها: