درحال بارگزاری ...

درباره ما

About Us

گروه فاگوسیت با هدف ارائه خدمات به جامعه علوم پزشکی توسط عده ای از دانش آموختگان آن بنا نهاده شده است . ما با گردآوری دانشجویان و دانش آموختگان این عرصه که در کنار فراگیری این علوم در زمینه های فعالیت ما نیز تبحر و تجربه دارند به شما کمک میکنیم تا با خیال راحت کار را به متخصص آن بسپارید.

آخرین مطالب

شبکه های اجتماعی

حفاظت در برابر اشعه

حفاظت در برابر اشعه

تاریخ ایجاد 1399/07/20

نویسنده: آزادی

 تا به حال خیلی موارد پیش آمده که بیماران و افرادی که پزشک برایشان گرافی تجویز کرده اند، نسبت به انجام آن ترس یا تردید دارند!

چرا؟ به خاطر اینکه در معرض اشعه قرار می گیرند. تا پایشان به بخش باز می شود و چشم شان به علامت خطر تشعشع می خورد، رنگ از رخسارشان می پرد و همیشه در ذهن مرور می کنند که نکند سرطان بگیرم، نکند عوارض داشته باشد و باعث نازایی شود...واز این دست نگرانی هایی که اکثر مردم که اطلاعات درستی ندارند با آن مواجه اند. اینجا می خواهیم نکات و یکسری ملاحظاتی را آموزش بدهیم تا با  خیال راحت و بدون استرس به کارهای درمانی خود در بخش رادیولوژی برسید.

 آثار اشعه

همیشه اثرات منفی اشعه قطعی نیست بلکه آثار احتمالی هم دارد و ابتلا به سرطان هم یکی از این احتمالات است. این به این معنا نیست که شما با انجام گرافی و یا سی تی اسکن دچار این عوارض شوید چرا که طبق قوانین و استاندارد های حفاظتی، برای هرفرد میزان دریافتی اشعه  مشخص است و پرتوکاران برای انجام پروتکل ها نباید از حد دوز تعیین شده فراتر روند.

 برای حفاظت از خود چه کنیم؟

بیماران وقتی وارد اتاق گرافی می شوند ،باید برای حفاظت و جلوگیری از جذب اشعه ایکس از شیلد (حفاظ)های سربی که در همه بخش های رادیولوژی وجود دارد، استفاده کنند. از اصلی ترین روش های حفاظت از اندام های حساس بیماران در برابر اشعه، حفاظ گذاری است. این پوشش شبیه به یک لباس است و از اندام فوقانی و تحتانی که اعضایی حساس مثل اندام تناسلی و  پستان قرار دارند، محافظت می کند. تیروئید نیز از حساس ترین اعضای بدن است که تحت تاثیر اشعه قرار می گیرد و یک شیلد مخصوص برای حفاظت دارد و دور گردن بسته می  شود.

پوشاندن گنادها با یک میلی متر سرب،تا ۹۵ درصد دوز رسیده به به بیضه ها و تا ۵۰ درصد دوز رسیده به تخمدان ها را کاهش می دهد.

 شیلد ها برای هر پروتکل استفاده می شوند مگر تکنیک هایی که استفاده ازشیلد در عملیات عکسبرداری خللی ایجاد کند.

 برخی گرافی ها و اسکن هایی که از سر و صورت انجام می شود، باید چشم ها را بست و بصورت  PA  (صورت رو به بوکی) پوزیشن بگیرید تا عدسی چشم محفوظ بماند.

از عوامل دیگه ای که در کاهش دوز جذبی موثر است، کولیماسیون صحیح و به اندازه میدان اشعه است، به طوری که میدان به ابعاد عضو مورد آزمون لوکالیزاسیون شود و دیگر بافت های بدن بیهوده اشعه دریافت نکنند.

 اصول حفاظتی زنان باردار

در صورتی که زنان در سن باروری هستند، مناسب ترین زمان برای آزمایش های رادیولوژی ده روز اول شروع قاعدگی می باشد که  به« قانون 10روز» معروف است.البته می توان این قانون را برای 28روز توسعه داد.

خانمی که در مورد بارداری اش مطمئن است باید آزمایش های رادیولوژی را تا سه ماهه آخر و یا حتی بعد از زایمان در صورت  امکان به تاخیر انداخت.

بنابراین در صورت باردار بودن حتما موقع عکسبرداری، تکنولوژیست را مطلع کنید.

در مورد بیماران باردار مخصوصا در سه ماهه اول(چون جنین در این دوره دارای حساسیت بیشتر نسبت به اشعه است) باید حفاظت کافی مورد توجه قرار گیرد.

 وقوع بدخیمی در سه ماهه اول حدود 5تا10 درصد و در سه ماهه ی سوم حدود4.1 درصد می باشد.

زنان بارداری که در که معرض دوز بالای اشعه قرار می گیرند مثل زمانی که تحت پرتودرمانی باشند، آسیب های قابل توجهی را  برای جنین به وجود می آورند.

حتی اگر پرتوگیری مادر در دوران بارداری موجب مرگ جنین نشود، ولی می تواند موجب بروز ناهنجاری هایی در جنین شود.

حتی اگرپرتوگیری موجب بروز نقص های بدنی در نوزاد-جنین- نشود به طور حتم باعث کاهش IQ ، مشکلات ذهنی و روانی می شود.

حفاظت از کودکان

برای کودکان می توان از ثابت کننده ها برای تصویربرداری استفاده کرد چراکه به خاطر ترس یا کنجکاوی مدام تکان می خورند و باعث می شوند که عکس مناسبی ایجاد نشود و موجب انجام چندین باره گرافی می شود که این خود باعث افزایش دوز دریافتی نوزاد و کودک می شود.

قبل از انجام گرافی باید پوشک نوزاد را در بیاورید و ناحیه لگن را شست و شو دهید چرا که بعضی از پودرهایی که برای آنها استفاده می شود موادی را دارا هستند که تصویر را خراب می کند.

از پیامد های خطرناک پرتوگیری

می توان به امراض زیر اشاره کرد:

لوسمی، کاتاراکت(آب مروارید)، اختلالات باروری، ریزش مو، قرمزی پوست

استاندارد حفاظت در برابر اشعه

شامل

۱. استاندارد بین المللی :

  • ICRP کمیسیون بین المللی حفاظت در برابر پرتو
  • IAEA آژانس بین المللی انرژی اتمی

۲.استاندارد ملی :

  • حفاظت در برابر پرتوهای یونساز و ایمنی منابع پرتو_استاندارد پایه
  • استاندارد های اساسی ایمنی در برابر اشعه BRSS

طبق استانداردها و قراردادهایی که برای کار با اشعه برای حفاظت از اشخاص تصویب شده و سرلوحه کار پرسنل قرار میگیرد، سه اصل اساسی است:

  • توجیه پذیری فعالیت پرتویی(JUSTIFICATION)
  • بهینه سازی(OPTIMIZATION)

**طبق اصل ALARA باید کمترین دوز ممکن را برای اکسپوز بیمار اعمال کرد تا جاییکه به کیفیت عکس لطمه ای وارد نشود.**

  • حدود دوز (DOSE LIMITTED)

دوز موثر سالیانه افراد یک میلی سیورت است البته تا ۵ میلی سیورت در سال هم‌قابل قبول است مشروط بر اینکه میانگین پرتوگیری سالیانه از ۱ میلی سیورت در سال تجاوز نکند.

دوز معادل عدسی چشم‌ها ۱۵ میلی سورت در سال و دوز دست و پا و پوست ۵۰میلی سیورت در سال است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

کامنت ها

کامنت ها

کامنت جدید

0 کامنت ها: